PROLOTERIAPIA 

Proloterapia to przyczynowy sposób leczenia bólu stawów i kręgosłupa. Wyjątkowość tej formy leczenia polega na likwidacji bólu poprzez naprawę uszkodzonej tkanki i jej struktury . Uznaje się, że najwyższą skuteczność osiąga się, podając gotowy kolagen MD lub osocze bogatopłytkowe PRP i fibrynę strukturalną I-PRF, które uzyskuje się po odwirowaniu z krwi własnej pacjenta.

PROLOTERAPIA z podaniem Kolagenu MD lub PRP i I-PRF

(osocze bogatopłytkowe, fibryna strukturalna)

Stymulowany wstrzykniętymi substancjami organizm wytwarza nowy kolagen. Ze względu na „proliferyczne” działania, metodę tę nazwano proloterapią. Z powodzeniem jest stosowana od kilkunastu lat, a adresowana jest do osób cierpiących z powodu uciążliwego bólu kręgosłupa i stawów na podłożu uszkodzenia, zwyrodnienia i przeciążenia. W Centrum Terapii Kręgosłupa stosujemy ją także w terapii sportowców, którzy chcą jak najszybciej wrócić do uprawiania sportu.

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) i fibryna strukturalna (I-PRF Injectable Platelet Rich Fibrin) to skoncentrowana objętość płytek krwi. Mechanizm polega na wydzieleniu czynników wzrostu, które w istotny sposób modulują przebieg prawidłowej przebudowy naprawczej tkanek, ścięgien czy mięśni. Dzięki temu odrasta prawidłowa, zdrowa tkanka, ponieważ stymulowany organizm produkuje nowy kolagen. Zaletą tej terapii jest fakt, że wykorzystywana jest wyłącznie krew własna pacjenta i niewątpliwie nie ma ryzyka transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowych.

Decydując się na proloterapię pacjenci nie tylko pozbywają się nękającego ich problemu natury zdrowotnej, ale również w istatny sposób zapewniają swemu organizmowi stymulację niezbędną do uleczenia tego, z czym nie radzi sobie nawet najnowocześniejsza medycyna.

Wielu pacjentów mówi, że robimy cuda, a to tylko dobrze zastosowana wiedza i nowoczesny sprzęt”.

Kolagen i osocze w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa

Najczęściej wykonuje się serię zabiegów. Szczyt przebudowy komórkowej przypada na 2–4 tygodnie po zabiegu, lecz pełna regeneracja może trwać dużo dłużej. O doborze metody i preparatu decyduje lekarz po ocenie stanu pacjenta i jego możliwości regeneracji.

W Polsce tylko kilka ośrodków stosuje proloterapię i, mimo że jest to bardzo skuteczna metoda (często jako ważny element terapii skojarzonej) nadal brak jest wysokiej jakości sprzętu, preparatów i doświadczonych specjalistów.

W CENTRUM TERAPII KRĘGOSŁUPA stosujemy proloterapię od wielu lat. Mamy duże doświadczenie w stosowaniu Kolagenu MD oraz wszelkich innych preparatów. Obecnie oprócz osocza bogatopłytkowego PRP stosujemy z dużym powodzeniem fibrynę bogatopłytkową I-PRF.

Jesteśmy ośrodkiem prowadzącym warsztaty praktyczne dla lekarzy specjalistów. Przy łączeniu różnych metod w tym terapii manualnej, fizykoterapii i kinezyterapii uzyskujemy skuteczność znacznie wyższą niż w wielu innych ośrodkach.