Osocze bogatopłytkowe (PRP)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest w 100% biokompatybilnym produktem.  Preparat powstaje z krwi pacjenta i jest całkowicie bezpieczny. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym to jeden z najskuteczniejszych w ostatnim czasie zabiegów w ortopedii i medycynie regeneracyjnej. Początkowo podawanie PRP stosowano najczęściej w terapiach sportowców w ramach szybkiego leczenia kontuzji oraz podczas rehabilitacji. Obecnie stosuje się je szerzej, u wszystkich pacjentów wymagających leczenia uszkodzeń i przeciążeń narządów ruchu.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi, który otrzymujemy z krwi pełnej pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji. PRP (platelet rich plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza. Właściwości PRP są zatem wykorzystywane w leczeniu urazów ortopedycznych jako biologiczna, skuteczna i bezpieczna terapia małoinwazyjna. Podczas terapii wykorzystujemy autologiczny materiał pacjenta, dzięki czemu unikamy ryzyka transmisji chorób wirusowych, czy reakcji alergicznych.

Kwalifikacja do terapii PRP:

Łokieć tenisisty, łokieć golfisty

Wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów

Uszkodzenia wiązadeł krzyżowych

Opóźniony wzrost kostny

Zapalenie powięzi powierzchniowej

Uszkodzenia chrząstki stawowej

Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów

Uszkodzenia i zapalenia ścięgna Achillesa

Złamania i braki zrostu po złamaniach

Kontuzje mięśni

Zmiany przeciążeniowe

Trudno gojące się rany, wrzodzenia

osocze bogatopłytkowe wrocław

Kiedy stosujemy zabieg z osocza, kiedy z fibryny, a kiedy zabieg łączący dwie metody?

Osocze bogatopłytkowe stosujemy przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do ostrzyknięcia zmian wielomiejscowych. Przy rozległych urazach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach lekarze bardzo często decydują się na wykonanie zabiegów łączonych. Wówczas odpowiednio kwalifikują miejsca do osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej.

 Czy zabieg jest bezpieczny?

Tak, zabieg jest całkowicie bezpieczny. Osocze bogatopłytkowe pozyskane jest z krwi własnej pacjenta i natychmiast podane pacjentowi. Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych. Podczas zabiegu przestrzegane są specjalne procedury bezpieczeństwa, a sam zabieg przeprowadza lekarz. Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia, ale jest to naturalna reakcja organizmu, a zmiany znikają po kilku dniach.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – terapia we Wrocławiu

Co warto wiedzieć o terapii w przypadku urazów ortopedycznych?

Po podaniu PRP pacjent nadal musi mieć unieruchomioną kończynę oraz stosować środki przeciwzakrzepowe, co trwa około tygodnia, do pierwszej wizyty kontrolnej. Jednocześnie może występować silny ból w miejscu, w którym zostało zastosowane PRP. Jest to całkowicie normalna reakcja, dlatego w ramach terapii skojarzonej stosujemy zabiegi dodatkowe, które wzmacniają efekt oraz kierujemy na dodatkową rehabilitację. Po wstrzyknięciu osocza PRP do tkanek, uwalniane są czynniki wzrostu i rozpoczynają się procesy zachodzące w płytkach krwi.
Większość czynników wzrostu uwalniana jest przez płytki w ciągu pierwszej godziny. Czynniki wzrostu mają ogromny potencjał regeneracyjny. Odpowiedzialne są za wzrost syntezy kolagenu, mitozę komórek, wzrost naczyń krwionośnych, stymulują migrację innych komórek do uszkodzonych miejsc w tkankach.

Co warto wiedzieć o terapii w przypadku urazów ortopedycznych?

Szybki powrót do sprawności ruchowej i zdrowia

Zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych

Przyspieszony proces gojenia się ran

Odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej

Poprawa komfortu i jakości życia pacjenta

Zalecenia:
• Wykonanie 1-3 do 5-ciu zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
• Stosowanie HBOT (hiperbarii tlenowej) znacznie przyśpiesza procesy naprawcze.
• W połączeniu z I-PRF (ofibryną bogatopłytkową) to nowy wymiar w medycynie regeneracyjnej.

Leczenie z użyciem PRP i I-PRF na terenie Wrocławia w Centrum Terapii Kręgosłupa. Prowadzimy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, a także kolagenu MD. Leczenie zawsze poprzedzone jest diagnostyką, a następnie uzupełniane za pomocą indywidualnie dobranej rehabilitacji i szeroko pojętej edukacji zdrowotnej.