Fibryna strukturalna (I-PRF)

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) jest w 100% biokompatybilnym produktem.  Preparat powstaje z krwi pacjenta i jest absolutnie bezpieczny. I-PRF to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej struktury.

Fibryna jest w 100% biokompatybilnym produktem.  Preparat powstaje z krwi pacjenta i jest absolutnie bezpieczny. I-PRF to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej struktury. Dzięki tej strukturze płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz powodują migrację mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca podania. Dzięki temu jest to idealna terapia dla osób obawiających się zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Bez obaw takiemu zabiegowi mogą się również poddać osoby wykazujące skłonności alergiczne.

Kiedy stosujemy fibrynę strukturalną?

Pozyskana z materiału pacjenta fibryna strukturalna przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrzęstnej i kostnej,  a więc jej stosowanie przynosi doskonałe efekty przy wszelkiego typu urazach. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują regenerację komórkową, i aktywują biologiczne procesy w organiźmie. Metoda z powodzeniem jest stosowana od kilkunastu lat, a adresowana jest do osób cierpiących z powodu uciążliwego bólu kręgosłupa i stawów na podłożu uszkodzenia, zwyrodnienia i przeciążenia. W Centrum Terapii Kręgosłupa stosujemy ją także w terapii sportowców, którzy chcą jak najszybciej wrócić do uprawiania swojej dyscypliny. 

Kwalifikacja do terapii I-PRF:

Urazy, zwichnięcia, stłuczenia

Zmiany zwyrodnieniowe stawów

Ubytki mięśni

Zaburzenia zrostu kostnego

Dysplazja włóknista

Stan przy rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL

Stan przy szyciu łąkotek i naprawach chrząstki stawowej

Stan przy zabiegach naprawczych ścięgien

Cała medycyna estetyczna

Fibryna zalecana jest przy różnego typu urazach, również sportowych

np. stłuczenia, zwichnięcia. 

Jak wygląda zabieg podania I-PRF?

Zabieg podania fibryny bogatkowatej odbywa się w całości w naszym Centrum przy ulicy Wyszyńskiego we Wrocławiu. Wizyta trwa kilkanaście minut i składa się z czterech etapów.

Pierwszym z nich jest wywiad i badanie pacjenta, ważne jest obecne samopoczucie, analiza obranej terapii, a także ustalenie źródła bólu. Kolejny krok, czyli pozyskanie koncentratu bogatopłytkowego z krwi własnej pacjenta odbywa się w gabinecie lekarskim.

Po pobraniu krwi zostaje ona umieszczona na kilka minut w specjalistycznym separatorze, który w procesie wirowania oddziela czerwone krwinki od osocza i innych elementów, a wszystko odbywa się szybko i bezpiecznie.

Tak otrzymane komórki wstrzykiwane w kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce. Zabieg często wykonywany jest pod kontrolą aparatu USG. Zabieg jest szybki i wysoce skuteczny, a jego efekty mogą być widoczne niemal od razu.

Komórki macierzyste wędrują do leczonego miejsca, przyspieszając regenerację tkanek. Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. Program rehabilitacji dobierany jest odpowiednio do rodzaju schorzenia.

Fibryna strukturalna (I-PRF) – terapia we Wrocławiu

Bezpieczna i skuteczna terapia

Skuteczność i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny strukturalnej z wykorzystaniem materiału własnego pacjenta.

Ryzyko powikłań jest niezwykle niskie, a pacjent jest pod nadzorem lekarskim do 30 dni po wykonanym zabiegu lub serii. Podane czynniki wzrostu stymulują organizm do szybszego leczenia chorych obszarów, niwelując zmiany w tkankach i zmniejszając ból.

Tkanki miękkie takie jak mięśnie czy ścięgna są stymulowane do szybszego gojenia, obserwujemy również szybszy proces rekonstrukcji wiązadeł i stawów. Terapia jest biologiczna i mało inwazyjna, a korzystając z materiału własnego pacjenta, mamy pewność, że unikniemy chorób wirusowych, czy reakcji alergicznych przenoszonych we krwi. Zabieg PRP i I-PRF stosuje się w celu pobudzenia regeneracji tkanek miękkich, chrzęstnych i kostnych, czego efektem jest:

Przyspieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł

Odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej

Przyspieszony proces gojenia się ran

Zmniejszenie dolegliwości bólowych

Szybki powrót sprawności ruchowej

Zalecenia:
• Wykonanie 1-3 do 5-ciu zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
• Stosowanie HBOT (hiperbarii tlenowej) znacznie przyśpiesza procesy naprawcze.
• W połączeniu z PRP (osocze bogatopłytkowe) to nowy wymiar w medycynie regeneracyjnej.

Leczenie z użyciem PRP i I-PRF na terenie Wrocławia w Centrum Terapii Kręgosłupa. Prowadzimy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, a także kolagenu MD. Leczenie zawsze poprzedzone jest diagnostyką, a następnie uzupełniane za pomocą indywidualnie dobranej rehabilitacji i szeroko pojętej edukacji zdrowotnej.