Ortopedia regeneracyjna

Ortopedia regeneracyjna to innowacyjny obszar medycyny, dzięki któremu coraz częściej pacjenci mają szansę na uniknięcie ryzykownych operacji czy życia z nieuleczalnymi zmianami w organizmie. Wyjątkowość tej formy leczenia polega na likwidacji bólu poprzez naprawę uszkodzonej tkanki i jej struktury przy wykorzystaniu materiału własnego pacjenta. 

  • Przyspieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł
  • Odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej
  • Przyspieszony proces gojenia się ran
  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych

Ortopedia regeneracyjna we Wrocławiu

Ortopedia regeneracyjna to alternatywa dla wszelkich mniejszych czy większych zabiegów lub operacji. W trapiach wykorzystujemy właściwości regeneracyjne komórek własnych pacjenta. Materiał służy nie tylko w przypadku leczenia urazów czy chorób układu ruchu, ale także jako skuteczna prewencja zwyrodnień, czy przyczynowa metoda leczenia bólu. Terapie tego typu wykorzystujemy od lat w terapii sportowców. Teraz z powodzeniem stosujemy ją przy urazach, zwyrodnieniach i innych schorzeniach układu ruchu.

Nieinwazyjne leczenie dyskopatii

Pacjentka zgłosiła się z bardzo ostrym, stałym bólem kręgosłupa, nie była w stanie poruszać się samodzielnie. Zdiagnozowano ciężką dyskopatię, objawiającą się bólem kręgosłupa okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniującym do pośadków i kończyn dolnych. Kobieta po konsultacji u neurochirurga otrzymała skierowanie na zabieg operacyjny kręgosłupa. Pacjentka podjęła decyzję o rozpoczęciu leczenia w Centrum Terapii Kręgosłupa. Zastosowane leczenie obejmowało proloterapię z kilkukrotnym podaniem PRP i i-PRF oraz terapię skojarzoną, przyspieszającą procesy regeneracyjne organizmu.

Po kilku miesiącach terapii pacjentka przestała uskarżać się na ból kręgosłupa, wróciła do pracy fizycznej. Obraz MR przed i po leczeniu:

Osocze bogotopłytkowe (PRP) i fibryna strukturalna (I-PRF)

Od lat najwyższą skuteczność wśród terapii ortopedycznych wykazuje terapia skoncentrowanymi płytkami krwi, pozyskiwanymi bezpośrednio od pacjenta. Wykorzystywanym materiałem jest fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) i osocze bogatopłytkowe (PRP). Materiały te, zwane również czynnikami wzrostu, wykazują właściwości stymulujące procesy odbudowy tkanek oraz łagodzące stany zapalne ścięgien, mięśni i tkanek.

Osocze bogatopłytkowe PRP (PRP – Platelet Rich Plasma) – to wysoko skoncentrowana objętość płytek krwi. Osocze stosowane jest przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do zmian rozległych lub występujących w kilku miejscach. Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi przyspieszają zrosty kostne i gojenie tkanek miękkich, takich jak mięśnie i ścięgna. Biorą udział w leczeniu urazów sportowych, rekonstrukcjach więzadeł, w regeneracji zerwanego ścięgna Achillesa. Czynniki wzrostu wspierają leczenie słabo gojących się ran, w uszkodzeniach masywnych, wielomiejscowych, czy owrzodzeniach.

Fibryna strukturalna I-PRF (I-PRF – Iniectable Platelet Rich Fibrin) – to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej struktury. Dzięki tej strukturze płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz powodują migrację mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca podania. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silniej i dłużej, niż osocze stymulują odnowę biologiczną tkanek miękkich i kostnych.

Zaletą obu terapii jest fakt, że wykorzystywana jest wyłącznie krew własna pacjenta i niewątpliwie nie ma ryzyka transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowych.

Przy rozległych urazach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach możliwe jest wykonanie zabiegów łączonych. Wówczas odpowiednio kwalifikowane są miejsca do podania osocza bogatopłytkowego i fibryny strukturalnej.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są wskazania do zastosowania osocza i fibryny?

Urazy, kontuzje sportowe, zwichnięcia, stłuczenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, ubytki mięśni, zaburzenia zrostu kostnego, dysplazja włóknista, stan przy rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, stan przy szyciu łąkotek i naprawach chrząstki stawowej, stan przy zabiegach naprawczych ścięgien, trudno gojące się rany, owrzodzenia i wiele innych.

Jakie są efekty terapii?

Przyspieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł, odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej, przyspieszony proces gojenia się ran, zmniejszenie dolegliwości bólowych, szybki powrót sprawności ruchowej. 

Tkanki miękkie takie jak mięśnie czy ścięgna są stymulowane do szybszego gojenia, obserwujemy również szybszy proces rekonstrukcji wiązadeł i stawów. Terapia jest biologiczna i mało inwazyjna, a korzystając z materiału własnego pacjenta, mamy pewność, że unikniemy chorób wirusowych, czy reakcji alergicznych przenoszonych we krwi.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Tak, zabieg całkowicie jest bezpieczny i bezinwazyjny. Osocze lub fibryna bogatopłytkowa pozyskane są poprzez odwirowanie krwi własnej pacjenta i od razu podane. Ryzyko alergii, reakcji immunologicznych czy transmisji wirusowych jest wykluczone. Podczas zabiegu przestrzegane są odpowiednie procedury, a sam zabieg przeprowadzają wyłącznie przeszkoleni specjaliści często pod kontrolą USG. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
– Zażywanie leków przeciwbólowych 
– Choroby krwi
– Nowotwory
– Ciąża i laktacja
– Leczenie antykoagulantami
– Schorzenia wątroby
– Ostre stany chorób z autoimmunoagresji

 

Jak przygotować się do zabiegu?

 – odpowiednie nawodnienie – minimum 1,5 l wody przed zabiegiem.

– przed zabiegiem dozwolony jest paracetamol (1-2 x 500 mg), nie wolno stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed i do 7 dni po zabiegu. 

– przyjmowanie leków powinno być ustalone z lekarzem. 

– w dniu zabiegu nie należy korzystać z sauny, zajęć fitness, nie stosować gorących kąpieli, wstrzymać się od uprawiania aktywnych sportów, siłowni czy ćwiczeń.

Zalecenia po zabiegu

– Jeżeli będzie to konieczne lekarz może zlecić unieruchomienie ostrzykniętej części ciała w ortezie lub stabilizatorze, by usprawnić proces leczenia. 
– Lekarz może zalecić rehabilitację leczonego miejsca. W zależności od stanu pacjenta, zdrowienie mogą przyspieszyć terapie dodatkowe np. tlenoterapia

ortopedia regeneracyjna Wrocław
Centrum Terapii Kręgosłupa Wrocław regeneracja