powikłania-covid-tlenoterapia

Od roku żyjemy w cieniu pandemii. Covid-19 zmienia naszą rzeczywistość, a choroba może dotyczyć każdego z nas. Zakażenie koronawirusem może przebiegać łagodnie i bezobjawowo. Jednak ostatnio stosunkowo często wielu pacjentów wymaga hospitalizacji, a u sporej części z nich rozwija się zapalenie płuc, którego groźną konsekwencją może być ostra niewydolność oddechowa. W takich przypadkach najważniejszą kwestią pozostaje dbanie o odpowiednią saturację krwi, czyli jej utlenowanie. Uznaje się, że optymalna wartość wysycenia hemoglobiny tlenem (SpO2) to 92–96%. Wartości niższe mogą powodować przewlekłe niedotlenienie organów.

W większości przypadków zmiany w płucach cofają się po dwóch, trzech miesiącach, czasami to dłuższy proces. Tacy pacjenci po wyjściu ze szpitala wymagają rehabilitacji oddechowej. Ta rehabilitacja jest jednym z najważniejszych elementów przywracania pacjenta do zdrowia, przywracania zdrowia układu oddechowego – informują specjaliści.

Choroba COVID-19 charakteryzuje się wieloma objawami, są to m.in.:
• mocne osłabienie, uczucie rozbicia
• problemy z oddychaniem, duszności
• zapalenie płuc
• osłabienie wątroby, nerek
• trudności z koncentracją i decyzyjnością

Poważnym i często trudnym do wykrycia powikłaniem jest też tzw. mgła mózgowa.

Jednym z głównych skutków oddziaływania wirusa na organizm człowieka jest niedotlenienie krwi, które często powoduje przeciążenie organów. Aby temu zapobiec, pacjenci są podłączani do respiratorów, które mają za zadanie dostarczać drogą mechaniczną większą ilość tlenu do organizmu. By sprawniej i bezinwazyjnie poprawić dotlenienie tkanek lekarze starają się implementować terapię tlenową za pomocą komór z podwyższonym ciśnieniem. Terapię taką stosuje się u pacjentów z niewydolnością płucną spowodowaną chorobą COVID-19.

Skuteczność leczenia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia potwierdzają badania przeprowadzone w chińskim mieście Wuhan przez doktora Zhong Yangling na grupie pacjentów w trakcie leczenia COVID-19. Złagodzenie objawów nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano hipoksemię (zbyt niski poziom tlenu we krwi). Zwiększanie ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek, co pozwala skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi. Stosowanie tlenoterapii barycznej zmniejsza objawy duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Poziom utlenienia krwi wraca do normy, a wszelkie objawy choroby ustępują.

Podsumowania wielu badań pokazują, że tlenoterapia w warunkach podwyższonego ciśnienia znacząco pomaga w leczeniu pacjentów przechodzących COVID – 19. Bardzo często po przebyciu choroby następuje trwający do dwóch miesięcy spadek energii, osłabienie mięśni, zatory w naczyniach krwionośnych, polineuropatia, a w cięższych przypadkach migotanie przedsionków serca i włóknienie płuc. W takich przypadkach tlenoterapia ma znaczący wpływ i jest zalecana w rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19.

Stosowanie tlenoterapii pomaga zniwelować skutki przebytej choroby. Bardzo ważnym czynnikiem w rekonwalescencji są zabiegi w komorze hiperbarycznej, które dotleniają organizm, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy. Już kilkanaście zabiegów pomaga przywrócić prawidłowy stan dotlenienia komórkowego.

Sesje w komorze tlenowej nie tylko wspomagają regenerację organizmu „od środka”, ale również pozwalają na spokojne zrelaksowanie się, co z kolei wpływa na poprawę ogólnego stanu psychicznego i fizycznego.

U pacjentów korzystających z zabiegów w komorze tlenowej obserwuje się kilkukrotnie zwiększony poziom komórek macierzystych (nawet 7-8 razy więcej), które są głównym czynnikiem naprawczym w naszym organizmie. Ponadto tlen zwiększa odporność i powinien być również stosowany w profilaktyce. Przeczytaj więcej o tlenoterapii

W Centrum Terapii Kręgosłupa stosujemy terapię tlenową od wielu lat, wykorzystując profesjonalny sprzęt, a wieloletnie doświadczenia w rehabilitacji i wyszkolony personel dają gwarancję poprawy stanu zdrowia. Stosujemy medycynę regeneracyjną i komplementarną, a jako zespół możemy pochwalić się wieloma sukcesami w ratowaniu zdrowia, sprawności i radości z życia naszych pacjentów.