Schorzenia ortopedyczne wymagają rehabilitacji, która może uwzględniać terapię manualną. Ten sposób przywracania do równowagi objętych procesem chorobowym mięśni oraz stawów cieszy się rosnącą popularnością, dlatego że pozwala szybciej powrócić do zdrowia i pełnej sprawności. Aby terapia manualna była bezpieczna i skuteczna, musi zostać poprzedzona wnikliwą diagnostyką.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna jest jednym ze sposobów rehabilitacji, który stosuje się w procesie leczenia różnych schorzeń ortopedycznych. Stosowana jest m.in. w leczeniu skoliozy, urazów oraz kontuzji, a także schorzeń kręgosłupa. Co więcej, terapia manualna może pomóc w pozbyciu się uporczywych bólów głowy i szyi oraz migren. Prawidłowo przeprowadzona stopniowo przywraca równowagę mięśni, stawów oraz struktur nerwowych, powodując ustąpienie uciążliwych objawów i poprawę sprawności pacjentów. Terapia manualna może być wykonywana jedynie przez doświadczonych specjalistów z tej dziedziny. Polega ona na stosowaniu prawidłowo dobranych chwytów, a także manipulacji, które służą mobilizacji mięśni, stawów oraz nerwów, przywracając sprawność i znosząc dolegliwości bólowe. Terapia manualna stosowana jest także w celu wspomagania leczenia innymi metodami ze względu na swoje działanie przeciwbólowe.

– Terapia manualna bardzo często stosowana jest w leczeniu ortopedycznym. Wykazuje ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśni, stawów oraz nerwów. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym zabiegom manualnym objęte procesem chorobowym lub uszkodzone wskutek urazu tkanki szybciej się regenerują i odzyskują niezbędną do prawidłowego funkcjonowania równowagę – wyjaśnia fizjoterapeuta z Centrum Terapii Kręgosłupa we Wrocławiu.

Na czym polega diagnostyka manualna?

Terapia manualna poprzedzona jest diagnostyką manualną. Obejmuje ona zarówno wywiad z pacjentem, jak i uwzględnia przeprowadzenie badań, które mają na celu precyzyjne ustalenie źródła problemu. Diagnostyka manualna obejmuje badania, które pozwalają określić jakość i zakres ruchu oraz jego biomechanikę – wśród nich znajduje się m.in.:

• badanie palpacyjne,

• badanie zakresu ruchu oraz siły mięśniowej,

• badanie gry stawowej

• badania indywidualnie dobrane do problemu konkretnego pacjenta.

W czasie diagnostyki manualnej terapeuta stosuje specjalne chwyty diagnostyczne, które służą ustaleniu charakteru oraz stopnia nasilenia schorzenia. Dzięki badaniu metodami terapii manualnej możliwe jest wykrycie wskazań do zastosowania jednego z kilku rodzajów terapii manualnej i ich dostosowania do indywidualnych potrzeb osoby chorej.

Jakie rodzaje terapii manualnej są najpopularniejsze?

Istnieje kilka rodzajów terapii manualnej, a wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się m.in.:

• terapię manualną z zastosowaniem metody McKenzie,

• terapię manualną w obrębie tkanek miękkich,

• terapię manualną z zastosowaniem metody Kaltenborna i Evjenth’a,

• pinoterapię, zwaną także pinopresurą,

• holistyczną terapię manualną.

W przebiegu terapii manualnej stosowane są różne chwyty terapeutyczne, które obejmują: manipulację, mobilizację, trakcję, kompresję, różne techniki masażu np. masaż funkcyjny, poizometryczną relaksację mięśni i stretching. Terapia manualna często uwzględnia łączenie różnych metod leczenia, dzięki czemu możliwe jest maksymalne zminimalizowanie źródła bólu, złagodzenie stanów zapalnych w obrębie tkanek, a także przywrócenie sprawności mięśni i stawów.

Jakie efekty przynosi terapia manualna stosowana w ortopedii?

Terapia manualna stosowana w ortopedii pozwala na stopniowe zmniejszanie dolegliwości bólowych, które związane są z większością dysfunkcji w obrębie narządów ruchu oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie stawów. Dzięki oddziaływaniu terapeuty na struktury nerwowe, mięśnie i stawy są one pobudzane do intensywnej regeneracji, co przyśpiesza proces leczenia i pozwala na zniesienie uciążliwych dolegliwości. Aby terapia manualna była skuteczna i bezpieczna, konieczne jest poprzedzenie jej rozpoczęcia wnikliwą diagnostyką. Ma ona na celu ocenę biochemiczną oraz funkcjonalną objętych procesem chorobowym tkanek. Prawidłowa ocena stanu pacjenta przed rozpoczęciem rehabilitacji pozwala osiągnąć najlepsze efekty leczenia i wpływa na dobór odpowiednich metod postępowania terapeutycznego. Terapia manualna w leczeniu ortopedycznym stosowana jest od wielu lat i zapewnia doskonałe efekty rehabilitacyjne, które pozwalają poprawić stan zdrowia oraz wpływają na stopień sprawności pacjentów.

Terapia manualna stosowana w podejściu całościowym

Kompleksowy program leczenia w Centrum Terapii Kręgosłupa obejmuje szereg metod i terapii, które indywidualnie dobrane i prowadzone równolegle przynoszą efekty i ulgę w bólu. By przynieść ulgę w cierpieniu, szukamy przyczyn problemów i leczymy je całościowo. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, ponieważ każdy organizm zachowuje się inaczej. Każda terapia ustalana jest po konsultacji lekarskiej. Terapia manualna jest jednym z najważniejszych elementów całościowego procesu terapeutycznego, ponieważ oddziałuje bezpośrednio na kręgosłup oraz tkanki miękkie, a pośrednio na układ nerwowy.