Istnieje wiele, skutecznych metod modelowania ciała – z dostępnych warto wybrać jednak taką, która daje nie tylko spektakularne i trwałe efekty, ale również jest bezpieczna, poprawia samopoczucie i jest jak najmniej inwazyjna. Jakie zalety i wady ma liposukcja, a jakie lipoliza? Dowiedz się, jaka metoda jest najlepsza oraz na co oprócz efektów, warto zwrócić uwagę podczas decydowania się na zabieg.

Czy operacja taka jak liposukcja jest bezpieczna? Poznaj zalety i wady zabiegu.

Liposukcja, nazywana także lipoplastyką, to zabieg operacyjny, podczas którego poprzez odessanie usuwa się trwale tkankę tłuszczową z brzucha, podbródka, ud oraz innych części ciała. Warto podkreślić, że jest przeznaczona dla osób mających lekką nadwagę i chcących wymodelować ciało – nie jest to zabieg usuwający dużą nadwagę lub otyłość. Niestety, liposukcja to zabieg inwazyjny i aby można ją było wykonać, należy wykonać otwór w skórze, a następnie wprowadzić do niego urządzenia i tym sposobem odessać tłuszcz. Dlatego, chociaż dzięki niej można pozbyć się ok. 4 litrów tłuszczu, to należy naruszyć ciągłość skóry, co nie tylko daje możliwość dostania się do tkanki tłuszczowej, ale także agresywnie rozrywa tkankę łączną i naczynia krwionośne znajdujące się w pobliżu. Tym samym liposukcja to operacja, która może być związana z licznymi powikłaniami takimi jak zakrzepica żylna, zatorowość płucna, uszkodzenie nerwów i wiele innych. Ponadto, do wad zabiegu należy zaliczyć także: długi czas rekonwalescencji, obrzęki i dolegliwości bólowe.

A co zamiast skalpela? Bezpieczna i skuteczna lipoliza!

Lipoliza to łagodny, w pełni kontrolowany i bezbolesny zabieg, w którym tkanka tłuszczowa pod wpływem ciepła jest rozbijana, następnie zamienia się w oleistą emulsję i naturalnie usuwana jest z organizmu. Stosowana jest u osób, które chcą usunąć tłuszcz z ud, bioder, brzucha, podbródka oraz innych części ciała.

– „W przeciwieństwie do lipolizy, liposukcja to zabieg całkowicie bezpieczny, który nie wymaga użycia skalpela (często nie jest stosowane także znieczulenie) i tym samym nie jest związany z powikłaniami pooperacyjnymi” – podkreśla Jarosław Jawny, specjalista z Centrum Terapii Kręgosłupa z Wrocławia.

Ponadto, oprócz skutecznego usunięcia tkanki tłuszczowej, tylko lipoliza daje dodatkowe efekty m.in. naciągnięcie skóry, poprawa jędrności oraz napięcia tkanki podskórnej. Co więcej, po lipolizie możliwy jest szybki powrót do codziennych aktywności, gdyż cechuje ją mniejsza niż w liposukcji urazowość. Decydując się na zabieg lipolizy, nie trzeba także nosić odzieży uciskowej. Ponadto, jest to zabieg, który ma znaczniej mniej przeciwwskazań niż liposukcja, dlatego też usunięcie tłuszczu tą metodą jest możliwe także u osób starszych lub cierpiących na różne choroby. Kolejną zaletą lipolizy jest jej cena – jest nieporównywalnie niższa niż cena liposukcji.