Komora hiperbaryczna to specjalistyczne urządzenie, które służy do stosowania tzw. terapii hiperbarycznej. Ta metoda terapeutyczna wykorzystuje lecznicze właściwości czystego tlenu, który występuje w niej pod zwiększonym ciśnieniem. Pacjent jest zamykany w komorze i tam poddawany działaniu stuprocentowego tlenu, którego ciśnienie może być nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Dzięki takim specyficznym warunkom w organizmie znacznie zwiększa się ilość tlenu, co niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Kiedy najczęściej stosuje się terapię w komorze hiperbarycznej i komu jest ona najbardziej polecana?

Jak przebywanie w komorze hiperbarycznej wpływa na ludzki organizm?

Przebywanie w komorze hiperbarycznej sprawia, że wszystkie tkanki oraz narządy dostają zwiększoną ilość tlenu. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi, co powoduje dotlenienie nawet tych miejsc w naszym ciele, do których normalnie tlen dociera w niewielkich ilościach, powodując ich niedotlenienie. Takie działanie powoduje, że zwiększa się metabolizm komórkowy, organizm jest pobudzony do pracy, a pacjenci odczuwają to jak zastrzyk świeżej energii. Organizm zyskuje nowe siły i staje się witalny. Komora hiperbaryczna jest także doskonałą metodą wspomagania układu odpornościowego. Korzystanie z komory sprawia, że poprawiają się wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie, a proces starzenia się komórek jest hamowany. Komórki są zregenerowane i odżywione.

Kiedy warto skorzystać z terapii w komorze hiperbarycznej?

Terapia w komorze hiperbarycznej jest szczególnie polecana dla wszystkich osób, które cierpią na schorzenia układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca), choroby układu nerwowego, przewlekłe choroby skóry, cukrzycę, anemię czy boreliozę. Przebywanie w komorze ma również dobroczynny wpływ na chorych na depresję, ludzi skarżących się na przewlekłe zmęczenie czy zmagających się z zaburzeniami płodności. Obecnie wiadomo już, że ponad 100 różnych schorzeń i problemów zdrowotnych można skutecznie leczyć za pomocą terapii hiperbarycznej. Skorzystać na niej mogą chorzy na autyzm, stwardnienie rozsiane, zespół Downa, udary czy reumatyzm.„Komora do hiperbarii tlenowej stosowana w naszym Centrum należy do najnowocześniejszych w swojej klasie o znacznie lepszych parametrach od innych komór tego typu. Komora hiperbaryczna o wymiarach 245 x 102 x 102 daje znaczny komfort przebywania” – tłumaczy Piotr Ochman, fizjoterapeuta z Centrum Terapii Kręgosłupa we Wrocławiu – „Wewnątrz możliwe jest swobodne leżenie lub siedzenie, a więc np. czytanie książki. Komora pomieści dwie osoby, a specjalny system wentylacji pozwala na rozmowy telefoniczne lub pracę na tablecie czy komputerze, zapewniamy dostęp do WiFi. Każda z przebywających osób zasilana jest osobnym koncentratorem tlenu o bardzo wysokich parametrach technicznych i medycznych. Wszyscy pacjenci objęci są pełną opieką lekarską. Zapraszamy w pojedynkę lub parami – terapia dla dwóch osób taniej”.

Wykorzystanie komory hiperbarycznej w terapii sportowców

Życie sportowca to ciągły wysiłek, stres oraz częste kontuzje, dlatego zaleca się im tlenoterapię w komorze hiperbarycznej. Przebywanie w niej regeneruje zmęczony organizm i poprawia jego wydolność, co dla sportowców jest szczególnie ważne. Wykazano też pozytywny wpływ takiej terapii na procesy regeneracyjne, które zachodzą w chrząstkach, mięśniach oraz tkance kostnej. Dzięki tym właściwościom zaleca się korzystanie z komory hiperbarycznej wszystkim kontuzjowanym zawodnikom. Tlenoterapia doskonale leczy różnego rodzaju kontuzje sportowe takie jak: skręcenia stawów, stłuczenia mięśni czy naderwania wiązadeł. „Jej dobroczynny wpływ widać gołym okiem, ponieważ wszystkie obrzęki stają się mniejsze, ból ustępuje, a bakterie tlenowe i beztlenowe nie rozwijają się w miejscach, w których doszło do urazu, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju niebezpiecznych stanów zapalnych i infekcji” – dodaje specjalista.