Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego, która w ostrej fazie choroby powoduje ucisk, objawiający się bólem, drętwieniem, zaburzeniami czucia w kończynach, a w niektórych przypadkach nawet niedowładem kończyn. Jakie dolegliwości powoduje dyskopatia? Dowiedz się, z jakich metod warto korzystać, aby pozbyć się objawów, a także sprawdź, czy da się ją wyleczyć.

Jak objawia się dyskopatia?

Należy podkreślić, że dyskopatia we wczesnym stadium nie wywołuje żadnych dolegliwości. Chorzy dowiadują się o niej zazwyczaj, gdy dochodzi do stanu zapalnego wywołującego ból kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym bądź lędźwiowo-krzyżowym. Zazwyczaj jest to ból promieniujący do kończyn dolnych, który zmniejsza się podczas leżenia. Z kolei, gdy ból dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, to promieniuje on do kończyn górnych. Inne objawy dyskopatii to niedowład mięśni, zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśniowej. Warto także podkreślić, że dyskopatia może powodować nieswoiste objawy takie jak bóle brzucha, nudności, zgaga, biegunki, problemy żołądkowe, częste oddawanie moczu. Dlatego należy pamiętać, że chociaż to kręgosłup choruje, ma to silne oddziaływanie także na narządy wewnętrzne.

Jak skutecznie leczyć dyskopatię?

 Warto podkreślić, że dyskopatia to choroba, której nie da się wyleczyć. Zmiany, które zaszły w kręgosłupie są nieodwracalne, jednak leczenie jest konieczne, aby schorzenie nie postępowało, a dolegliwości zostały zminimalizowane – podkreślają nasi specjaliści.

Najlepszym sposobem leczenia dyskopatii jest terapia skojarzona tzw. kombinowana lub łączona. To zestaw licznych działań, które w efekcie powodują rozluźnienie mięśni, zmniejszenie ich napięcia, zwiększenie ruchomości w stawach, regenerację tkanek, poprawienie ukrwienia i zwiększenie rozciągliwości włókien. Leczenie dyskopatii przy pomocy terapii skojarzonej polega na stosowaniu: fizykoterapii (magnetoterapia, laseroterapia, krioterapia, elektroterapia), kinezyterapii, proloterapii (kolagen MD, osocze bogatopłytkowe), HBOT oraz zajęć indywidualnych (ćwiczenia rozciągające, wzmacniające).

Ponadto, warto pamiętać o regularnej, dopasowanej indywidualnie aktywności fizycznej. Mięśnie kręgosłupa nie mogą być przykurczone, dlatego należy pracować nad ich rozciąganiem. Po ustąpieniu stanu zapalnego, można wrócić do praktycznie każdej aktywności sportowej – konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja ze specjalistą. Dodatkowo, w fazie ostrej stosuje się także doraźne leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, wówczas podczas zabiegu u pacjenta usuwany jest krążek międzykręgowy.