Diagnostyka termowizyjna – nowoczesny i skuteczny sposób na szybkie wykrywanie schorzeń.
Przyszłość diagnostyki będzie się opierać na termografii, dzięki której możemy analizować rozkład ciepła w ludzkim ciele. Specjalna kamera termowizyjna pokazuje mapę ciepła ciała, dzięki czemu widać wyraźnie w którym miejscu znajdują się chore tkanki. Pomiar temperatury, zarówno ogólnej, jak i poszczególnych narządów, stosowano od wieków w celu rozpoznawania charakteru i intensywności przebiegu choroby.
Diagnostyka termowizyjna pozwala na szybkie i bezinwazyjne badanie za pomocą specjalnego urządzenia – termografu, który wychwytuje emisję promieniowania podczerwonego i przekształcić ją w obraz – termogram, który przedstawia rozmieszczenie ciepła na powierzchni ciała, informując jednocześnie o miejscach zapalnych lub osłabionych.
Organizm ludzki, ze względu na swoje fizjologiczne cechy związane z emisyjnością tkanek w zakresie średniej podczerwieni oraz stałocieplność, stanowi znakomity obiekt pomiarów termowizyjnych.
Temperatura skóry jest jego integralnym parametrem, a w powstawaniu wspomnianego pomiaru biorą udział: sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych (tętnice, żyły, układ limfatyczny), poziom przemiany materii w narządach i przewodnictwo cieplne skóry. Organy oraz tkanki chore, uszkodzone, czy zainfekowane wydzielają więcej ciepła niż zdrowe. Wykrywa je i rejestruje kamera termowizyjna.
W Centrum Terapii Kręgosłupa wspomagamy się diagnostyką termowizyjną na co dzień podczas konsultacji lekarskich, w zależności od potrzeb naszych pacjentów.