Osocze bogatopłtykowe PRP

Terapia osoczem bogatopłytkowym to jeden z najskuteczniejszych w ostatnim czasie zabiegów w ortopedii i medycynie regeneracyjnej. Początkowo podawanie PRP stosowano najczęściej w terapiach sportowców w ramach szybkiego leczenia kontuzji oraz podczas rehabilitacji. Obecnie stosuje się je szerzej, u wszystkich pacjentów wymagających leczenia uszkodzeń i przeciążeń narządu ruchu.

Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi, który otrzymujemy z krwi pełnej pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji. PRP (platelet rich plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza. Właściwości PRP są zatem wykorzystywane w leczeniu urazów ortopedycznych jako biologiczna, skuteczna i bezpieczna terapia małoinwazyjna. Podczas terapii wykorzystujemy autologiczny materiał pacjenta, dzięki czemu unikamy ryzyka transmisji chorób wirusowych, czy reakcji alergicznych. 

Co warto wiedzieć o terapii w przypadku urazów ortopedycznych?

Po podaniu PRP pacjent nadal musi mieć unieruchomioną kończynę oraz stosować środki przeciwzakrzepowe, co trwa około tygodnia, do pierwszej wizyty kontrolnej. Jednocześnie może występować silny ból w miejscu, w którym zostało zastosowane PRP. Jest to całkowicie normalna reakcja, dlatego w ramach terapii skojarzonej stosujemy zabiegi dodatkowe, które wzmacniają efekt oraz kierujemy na dodatkową rehabilitację. Po wstrzyknięciu osocza PRP do tkanek, uwalniane są czynniki wzrostu i rozpoczynają się procesy zachodzące w płytkach krwi.

Większość czynników wzrostu uwalniana jest przez płytki w ciągu pierwszej godziny. Czynniki wzrostu mają ogromny potencjał regeneracyjny. Odpowiedzialne są za wzrost syntezy kolagenu, mitozę komórek, wzrost naczyń krwionośnych, stymulują migrację innych komórek do uszkodzonych miejsc w tkankach.

Kwalifikacja do terapii PRP:

Urazy, zwichnięcia, stłuczenia

Zmiany zwyrodnieniowe stawów

Uszkodzenia wiązadeł krzyżowych

Opóźniony zrost kostny

Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów

Uszkodzenia i zapalenia ścięgna Achillesa

Złamania i braki zrostu po złamaniach

Kontuzje mięśni

Zmiany przeciążeniowe

Kiedy stosujemy zabieg z osocza, kiedy z fibryny, a kiedy zabieg łączący dwie metody?

Osocze bogatopłytkowe stosujemy przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do ostrzyknięcia zmian wielomiejscowych. Przy rozległych urazach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach lekarze bardzo często decydują się na wykonanie zabiegów łączonych. Wówczas odpowiednio kwalifikują miejsca do osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej.

Jak wygląda zabieg podania PRP?

Zabieg podania PRP odbywa się w naszym Centrum przy ulicy Wyszyńskiego we Wrocławiu. Wizyta trwa kilkanaście minut i składa się z czterech etapów.

Pierwszym z nich jest wywiad i badanie pacjenta, ważne jest obecne samopoczucie, analiza obranej terapii, a także ustalenie źródła bólu. Kolejny krok, czyli pozyskanie koncentratu bogatopłytkowego z krwi własnej pacjenta odbywa się w gabinecie lekarskim.

Po pobraniu krwi zostaje ona umieszczona na kilka minut w specjalistycznym separatorze, który w procesie wirowania oddziela czerwone krwinki od osocza i innych elementów, a wszystko odbywa się szybko i bezpiecznie.

Tak otrzymane komórki wstrzykiwane w kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce. Zabieg często wykonywany jest pod kontrolą aparatu USG. Zabieg jest szybki i wysoce skuteczny, a jego efekty mogą być widoczne niemal od razu.

Komórki macierzyste wędrują do leczonego miejsca, przyspieszając regenerację tkanek. Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. Program rehabilitacji dobierany jest odpowiednio do rodzaju schorzenia.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – terapia we Wrocławiu

Bezpieczna i skuteczna terapia

Skuteczność i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Ryzyko powikłań jest niezwykle niskie, a pacjent jest pod nadzorem lekarskim do 30 dni po wykonanym zabiegu lub serii. Podane czynniki wzrostu stymulują organizm do szybszego leczenia chorych obszarów, niwelując zmiany w tkankach i zmniejszając ból.

Tkanki miękkie takie jak mięśnie czy ścięgna są stymulowane do szybszego gojenia, obserwujemy również szybszy proces rekonstrukcji wiązadeł i stawów. Terapia jest biologiczna i mało inwazyjna, a korzystając z materiału własnego pacjenta, mamy pewność, że unikniemy chorób wirusowych, czy reakcji alergicznych przenoszonych we krwi. Zabieg PRP stosuje się w celu pobudzenia regeneracji tkanek miękkich, chrzęstnych i kostnych, czego efektem jest:

Szybki powrót do sprawności ruchowej i zdrowia

Zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych

Przyspieszony proces gojenia się ran

Odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej

Poprawa komfortu i jakości życia pacjenta

Zalecenia:
• Wykonanie 1-3 do 5-ciu zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
• Stosowanie HBOT (hiperbarii tlenowej) znacznie przyśpiesza procesy naprawcze.
• W połączeniu z PRP (osocze bogatopłytkowe) to nowy wymiar w medycynie regeneracyjnej.

Leczenie z użyciem PRP i I-PRF na terenie Wrocławia w Centrum Terapii Kręgosłupa. Prowadzimy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, a także kolagenu MD. Leczenie zawsze poprzedzone jest diagnostyką, a następnie uzupełniane za pomocą indywidualnie dobranej rehabilitacji i szeroko pojętej edukacji zdrowotnej.