ból barku wrocław

Jeżeli często zdarza Ci się doświadczać dotkliwego bólu w stawie barkowym połączonego z upośledzeniem jego ruchomości, to możesz cierpieć na zespół bolesnego barku. Jest to dolegliwość, która powstaje zazwyczaj na skutek nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń fizycznych, długotrwałych przeciążeń stawu barkowego lub w wyniku wykonywania zbyt gwałtownych ruchów.

Najczęściej problem ten dotyka kobiet, które ukończyły 45 rok życia, ale zdarza się także u młodszych ludzi. Bywa komplikacją towarzyszącą chorobom serca i płuc, może być spowodowany również zwichnięciem stawu barkowego, złamaniem łopatki, obojczyków lub urazem pochewek maziowych. Ostatnie badania podają dużą korelację z uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego.

Jak rozpoznać u siebie zespół bolesnego barku?

 

Zespół bolesnego barku objawia się najczęściej silnymi dolegliwościami bólowymi. Na początku ból nie jest dotkliwy, jednak towarzyszy każdej próbie poniesienia ramion. W miarę upływu czasu ból narasta i stopniowo zaczyna pojawiać się także podczas prób podnoszenia ręki.

Osoby, które cierpią na zespół bolesnego barku, mogą u siebie zaobserwować także wzmożone napięcie mięśniowe albo obrzęk tego stawu. Ból może mieć różny charakter. Często bywa stosunkowo łagodny, ale długotrwały, więc z czasem odczucie bólu narasta. Może też pojawiać się nagle i być intensywny, kłujący.

Przykrą konsekwencją zespołu bolesnego barku jest ograniczenie jego ruchomości i wynikające z tego problemy z wykonywaniem prozaicznych, codziennych czynności (np. ubieraniem się czy sprzątaniem). Chorzy skarżą się często na problemy z zasypianiem, gdyż ból nie daje im zasnąć albo nawet budzi ich w środku nocy, przerywając odpoczynek.

 

Zespół bolesnego barku – kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie tej dolegliwości, przede wszystkim powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wyników badań, takich jak: RTG, USG czy rezonans magnetyczny, postawi diagnozę. Jeżeli rozpoznany zostanie zespół bolesnego barku, zostanie podjęte odpowiednie postępowanie medyczne. Leczenie przez ortopedów tego schorzenia, jeżeli jest ono spowodowane przeciążeniem mięśni, rutynowo polega na podawaniu pacjentowi niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz miejscowym podawaniu glikokortykosteroidów z lidokainą.

 

Diagnozujemy i leczymy ból barku spowodowany przez:

Urazy, zwichnięcia, stłuczenia

Niestabilności stawów

Zmiany zwyrodnieniowe

Przeciążenia

Zaburzenia neurologiczne i metaboliczne

Dolegliwości po leczeniu operacyjnym

Zapalenia stawów

leczenie bólu barku wrocław

Ból barku – terapia we Wrocławiu

Bezpieczna i skuteczna terapia

Podstawową metodą leczenia bólu barku związanego z jego mechanicznym uszkodzeniem jest rehabilitacja, jedynie czasami istnieją wskazania do leczenia operacyjnego. Bardzo ważna jest także terapia manualna, która pomoże skutecznie rozluźnić mięśnie.

Jeśli powodem występowania zespołu bolesnego barku jest uszkodzenie ścięgna, lekarz najczęściej zaleca operacyjną rekonstrukcję uszkodzonych ścięgien. Jeżeli zdiagnozowane zostanie zapalenie kaletki podbarkowej, najlepszym postępowaniem będzie regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także ostrzykiwanie. Kluczowa jest w takim wypadku także rehabilitacja, która sprawi, że pacjent będzie mógł odzyskać pełną ruchomość stawu oraz pozbyć się bólu. Przy tzw. zespołach szyjno-barkowych warunkiem jest stosowanie odpowiedniej poduszki ortopedycznej.