leczenie zwyrodnień kolan
Zwyrodnienia kolan to częste schorzenie, może mieć wiele przyczyn, ale przeważająca większość z nich związanych jest z trybem życia. Wiek, nadwaga, ciągła praca stojąca lub siedząca, ciężka praca fizyczna, noszenie nieodpowiedniego obuwia, kontuzje – to tylko niektóre z najczęstszych czynników sprzyjających zwyrodnieniom kolan. Sygnałami ostrzegawczymi, wysyłanymi przez organizm mogą być uporczywe bóle czy sztywnienia w obrębie stawów. Symptomów tego typu nie można lekceważyć ani odkładać na później, ponieważ tylko wczesna diagnoza, za którą idzie stosowne leczenie i profilaktyka na co dzień, daje szansę na pełną sprawność, zdrowie i życie bez bólu.

Zdrowe kolana zaczynają się od stóp

Wszelkie deformacje i choroby stóp mogą prowadzić do ich nieprawidłowego ustawiania, a co za tym idzie, do nadwyrężeń spowodowanych niepoprawnym ustawianiem kolan. Przykład to stopa płasko-koślawa, schorzenie powodujące koślawość kolan, jeżeli nie podejmiemy leczenia w odpowiednim momencie. Wady stóp wiążą się w bezpośrednim ryzykiem wystąpienia schorzeń kręgosłupa czy bioder. Warto podkreślić, że problemy człowieka z bólami stóp zaczęły się od momentu, kiedy zaczął nosić obuwie niewygodne, lecz modne, jako uzupełnienie stroju. Tymczasem najprostszą i najefektywniejszą metodą na profilaktykę chorób stóp jest noszenie wygodnego obuwia i odpowiednich wkładek na co dzień oraz systematyczna kontrola stanu stóp. Masz problem ze stopami? Umów konsultację podologiczną u swojego lekarza.

Ruch na zdrowe stawy kolanowe

Organizm nie lubi bezruchu. Aby stawy utrzymywały sprawność, potrzebny jest regularny ruch. Niestety tryb życia wielu z nas to przede wszystkim długotrwałe siedzenie przed komputerem lub czynności w innych nieergonomicznych pozycjach np. podczas jazdy samochodem. Bezruch stawów kolanowych oznacza zmniejszone wytwarzanie warstwy maziowej, co prowadzi do zwyrodnień. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystać każdą możliwość na spacer czy marsz, a także wprowadzić zdrowe nawyki do codziennych obowiązków np. schody zamiast windy, spacer lub rower zamiast samochodu, lub proste ćwiczenia wykonywane w domu. Ruch na świeżym powietrzu lub ćwiczenia nie muszą być długie, ważne, by były regularne, lecz nie obciążające dla kolan. Nie masz pomysłu na ćwiczenia? Skontaktuj się z naszymi trenerami, którzy dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń pod indywidualne potrzeby.

Zdrowa walka z otyłością

Otyłość wypływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku kolan dochodzi do długotrwałych obciążeń, które często objawiają się bólem, a w dłuższej perspektywie prowadzą do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Zdrowa i różnorodna dieta pozwoli na utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapewni organizmowi niezbędne składniki odżywcze, których poziom ma wpływ m.in. na odbudowę tkanki chrzęstnej czy produkcję kolagenu. Zdrowa dieta kojarzy się z odchudzaniem i uciążliwymi restrykcjami w jadłospisie, tymczasem chodzi przede wszystkim o zmianę złych nawyków żywieniowych. Ponadto osoby borykające się z otyłością nie powinny podejmować prób odchudzania na własną rękę. Warto skorzystać z porad dietetyka, który zadba o zbilansowaną dietę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Osoby otyłe powinny również skontaktować się z lekarzem, który po konsultacji i badaniach może skierować na odpowiednią fizjoterapię i/ lub rehabilitację.

Bóle w stawie kolanowym – przyczyny

Ból kolan może mieć wiele przyczyn: reumatyczne, zwyrodnieniowe, przeciążeniowe, neurologiczne, może być również efektem urazu. Objawem choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych stawów jest ból, zwiększający się podczas ruchu oraz ucisku, ograniczenie ruchomości w stawie, trzeszczenie, a czasem także obrzęk. Charakterystycznym symptomem jest także uczucie sztywności w stawie po dłuższym siedzeniu, staniu lub po przebudzeniu. Z czasem mogą pojawić się też problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie. Zmiany często wiążą się z degeneracją i ubytkiem chrząstki stawowej.

Leczenie zwyrodnień stawów kolanowych

Leczenie w zależności od stadium obejmuje szereg działań: od zaleceń profilaktycznych, by zahamować lub spowolnić procesy zwyrodnieniowe, poprzez rehabilitację jak np. zabiegi fizykalne (elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia), kinezyterapię (ćwiczenia fizyczne), masaże, aż do leczenia farmakologicznego oraz ostatecznie nawet operacyjnego.

Wśród najskuteczniejszych metod stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest biologiczna regeneracja z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF i osocza bogatopłytkowego (PRP). Materiały te, zwane również czynnikami wzrostu zawierają też znacznie zwiększoną ilość komórek macierzystych, wykazują właściwości stymulujące procesy odbudowy tkanek oraz łagodzące stany zapalne ścięgien, mięśni i tkanek. Terapia polega na wykorzystaniu skoncentrowanych elementów krwi (także płytek), pozyskiwanych bezpośrednio od pacjenta. Metoda jest absolutnie bezpieczna (0 powikłań), a skuteczność sięga około 90% co obecnie stawia ją zdecydowanie na pierwszym miejscu w medycynie regeneracyjnej. W połączeniu z HBOT (tlenoterapią) i nowoczesną rehabilitacją wielu ludzi uratowano od operacji i przywrócono aktywność i radość z życia.