Sezon na aktywności na świeżym powietrzu w pełni, ale to także czas, kiedy po zimie budzą się do życia wygłodniałe kleszcze. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt, ponieważ często przenoszą śmiertelnie groźną boreliozę, której rozpoznanie i leczenie może być bardzo trudne. 

 

Objawy boreliozy

Borelioza to choroba odkleszczowa, której pierwszymi sygnałami mogą być powiększający się rumień na skórze i dolegliwości jak przy grypie. Jednym z najczęstszych objawów jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia. Z tych powodów niezwykle ważne jest, aby regularnie kontrolować miejsce ugryzienia, sprawdzając, czy i jak rozwijają się zmiany.

Inne objawy np. nawracające lub przewlekłe zapalenia stawów, bóle stawów, mięśni, ścięgien, porażenia nerwów i niedowłady, mogą wystąpić po wielu tygodniach, miesiącach lub latach, przez co źródło dolegliwości może być trudne do zdiagnozowania. Zaawansowane stadia choroby oraz związane z nimi powikłania wymagają pogłębionej diagnostyki i stałej opieki lekarskiej.

W Centrum Terapii Kręgosłupa leczymy boreliozę w różnych jej stadiach. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia dają aż 90% szans na wyleczenie boreliozy. Im wcześniej podejmiesz terapię, tym leczenie będzie skuteczniejsze. 

Leczenie boreliozy 

Borelioza jest spowodowana infekcją bakteryjną, we wczesnym stadium można ją łatwo wyleczyć antybiotykami. W przypadkach przewlekłych objawów skutki choroby mogą utrzymywać się dłużej po zakończeniu terapii antybiotykiem. Takie osoby wymagają leczenia wspomagającego lub nawet rehabilitacji. 

Leczenie boreliozy z rumieniem wędrującym we wczesnej fazie choroby polega na podawaniu doksycykliny albo amoksycyliny przez 14–21 dni. Doksycykliny nie powinno się podawać w czasie ciąży i laktacji oraz dzieciom poniżej 8 lat. Alternatywne leczenie boreliozy u osób uczulonych, lub które nie tolerują powyższych antybiotyków, polega na doustnym podawaniu, cefuroksymu, Maksymalny czas trwania zalecanej aktualnie antybiotykoterapii to 28–30 dni. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wielomiesięczne leczenie antybiotykami boreliozy z Lyme nie ma racjonalnego uzasadnienia.