71 726 11 71 | 71 791 59 23 | 503 183 095 ctkbiuro@gmail.com

Problem nietrzymania moczu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Obecnie możemy zauważyć, że pojawiło się bardzo dużo metod, które mają rozwiązać ten często wstydliwy problem.

Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Do najważniejszych z nich zaliczamy:  nadreaktywność pęcherza, schorzenia o podłożu neurologicznym, infekcje dróg moczowych nadmierne rozluźnienie mięśni. Objawy nietrzymania moczu można zauważyć już na wczesnym etapie schorzenia. Jeżeli na bieliźnie pojawiają się mokre plamy, powinniśmy umówić wizytę u specjalisty, który wybierze optymalną metodę leczenia. Warto wspomnieć, że nietrzymanie moczu to problem, który dotyka ok. 12% kobiet do 39. roku życia. Inkontynencja bardzo często wiąże się z poważnymi chorobami, np. z chorobą Parkinsona, rakiem szyjki macicy, a w przypadku mężczyzn przerostem prostaty. Niezbędne jest wykonanie badań moczu w celu wykluczenia infekcji. Od wyników badań zależy metoda leczenia– tłumaczą specjaliści z Centrum Terapii Kręgosłupa we Wrocławiu.

Schorzenia urologiczne można rozwiązać za pomocą leczenia operacyjnego lub nieoperacyjnego – to jaka metoda będzie najlepsza zależy od skali schorzenia i oczekiwań pacjenta. 

Operacyjne metody leczenia nietrzymania moczu 

Wśród kobiet, kiedy mamy do czynienia z intensywnym, niekontrolowanym wyciekiem moczu – czasem zaleca się operację. Polega ona na wszczepieniu syntetycznej taśmy pod cewkę moczową. Za zaletę uważa się dużą skuteczność zabiegu. Operacja zazwyczaj jest przeprowadzana drogą przezpochwową, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się wskazania do przeprowadzenia operacji brzusznej. Istnieją również dużo mniej inwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu

Nieoperacyjne metody leczenia 

W przypadku kobiet pierwszym krokiem, by poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu, są odpowiednie ćwiczenia mięśni kegla. To właśnie one odpowiadają za kontrolowanie oddawania moczu. Jednak zaleca się je jedynie w przypadkach łagodnych schorzeń urologicznych. 

Obecnie, dzięki nowym technologiom, możemy w zupełnie bezinwazyjny sposób poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu. Zdecydowanym plusem tych metod jest to, że sprawdzają się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Chodzi tutaj o elektrostymulację pęcherza moczowego. Terapia ta jest całkowicie bezpieczna, bez żadnych skutków ubocznych. Stymulacja elektromagnetyczna charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością i małą częstotliwością pola magnetycznego. Ta forma leczenia używana jest również w przypadku m.in.: bardzo bolesnych miesiączek czy dysfunkcji seksualnych. 

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może się przytrafić każdemu. Należy pamiętać, by nie bagatelizować tego problemu i zacząć działać już na samym początku, kiedy tylko zauważymy objawy.