Ból pleców stanowi jedną z najczęściej dotykających nas dolegliwości. Jest przy tym niezwykle uciążliwy i w istotnym stopniu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Powodowany przez niego dyskomfort odbiera radość życia, uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności, a nawet wymusza rezygnację z dalszej aktywności zawodowej.

Najczęstsze przyczyny bólu pleców

Jedną z najczęściej odczuwalnych dolegliwości jest przeszywający ból odczuwalny wzdłuż pleców. Przyczyn może być wiele, a najczęstsze z nich to nieprawidłowa pozycja w czasie snu, długotrwała praca w jednej, często szkodliwej pozycji, schorzenia kręgosłupa lub urazy. Jest to powszechny problem, dotyczący wielu osób w różnym wieku. Dodatkowo niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i dolegliwości bólowe. Nieprawidłowa postawa nie tylko pogarsza sprawność fizyczną i zaburza normalne funkcje ruchowe, ale jednocześnie stwarza niekorzystne warunki dla pracy narządów wewnętrznych. Ból pleców może być spowodowany również siedzącym trybem życia – praca przed komputerem lub brak aktywności ruchowej na świeżym powietrzu sprawiają, że mięśnie słabną, a kręgosłup jest obciążony nierównomiernie. Ból pleców może być również spowodowany wieloma stanami chorobowymi, co może stwierdzić wyłącznie lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań.

Mogą być to m.in.:

  • wypadnięcie dysku (przepuklina krążka międzykręgowego, która powoduje silny ból, a nawet problemy z poruszaniem się),
  • złamania kręgów np. na skutek osteoporozy,
  • urazy w postaci zwichnięcia
  • skręcenia kręgosłupa wywołane np. poprzez ostre hamowanie podczas jazdy samochodem,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgów powstałe w wyniku starzenia się organizmu człowieka,
  • choroby zapalne oraz mikro urazy, choroby jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Terapia pleców i mięśni oraz leczenie bólu

Jeżeli cierpimy na pogorszenie elastyczności kręgosłupa, jego skrzywienie, osłabienie siły mięśni pleców oraz ich nadmierne napięcie i ból, wówczas oprócz właściwej terapii, mającej na celu leczenie schorzenia pleców, mięśni czy kręgosłupa, leczymy jednocześnie ból. Redukcja napięcia i walka z bólem to ważny element terapii poprawiający komfort życia pacjenta. W przypadku silnego bólu ograniczającego zdolność do poruszania się po pomoc warto zwrócić się do specjalistów od fizykoterapii oraz terapii bólu, a także wykonać badania obrazowe, dzięki którym lekarz lub fizjoterapeuta ustali przyczynę dolegliwości. Ustalenie miejsca występowania danej patologii jest ważne, ponieważ jej lokalizacja przesądza o przyjęciu właściwej metody leczenia, a odpowiednio dobrana terapia pozwala uwolnić od bólu.

Jeśli schorzenie pleców jest możliwe do wyleczenia, to terapia ma celu powrót do prawidłowej postawy ciała w możliwie jak największym stopniu. Na początku należy pomyśleć o ćwiczeniach, które wzmacniają mięśnie pleców oraz grzbietu. W tym celu można udać się na siłownię lub basen, który jest szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z tego rodzaju dolegliwościami. Ponadto należy zwrócić uwagę na pozycję, którą przyjmujemy zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeżeli twoja praca wymaga długotrwałego siedzenia przed komputerem – rób sobie co jakiś czas przerwy, aby wykonać proste ćwiczenia (krótki spacer, rozruszanie ramion, poruszanie głową).

Skuteczne leczenie ostrego bólu pleców

W przypadku zaawansowanej choroby zaleca się wizytę lekarską oraz przeprowadzenie badań obrazowych. Ustalenie przyczyn bólu i choroby to pierwszy etap terapii, kolejnym jest indywidualnie dobrana terapia i konsekwentne przestrzeganie zaleceń. Ból pleców to dolegliwość przykra i uciążliwa, ale dająca się wyleczyć. 

Przede wszystkim przeprowadzamy wszechstronną diagnozę – precyzyjnie postawiona stanowi podstawę sukcesu – wyjaśnia Piotr Ochman, fizjoterapeuta i trener kręgosłupa z wrocławskiego Centrum Terapii Kręgosłupa i Stawów. Zaletą jest to, że szybko wdrażamy dobrane indywidualnie terapie i skupiamy się zarówno na leczeniu objawowym, jak i przyczynowym. Rozumiemy, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie kilku kuracji jednocześnie, dlatego zalecamy tzw. terapię kombinowaną wykorzystującą osiągnięcia różnych metod. Stawiamy na trening kręgosłupa, stawów i mięśni, wierzymy w autoterapię, której uczymy podczas indywidualnych sesji, bardzo ważna jest także terapia manualna prowadzona na miejscu w naszym Centrum. Nasze metody są skuteczne, dlatego zgłaszają się do nas również sportowcy, którzy po urazach chcę szybko wrócić do formy – dodaje specjalista. 

Ulgę w bólu przynosi pacjentom proloterapia – przyczynowe leczenie bólu. Mechanizm polega na wydzieleniu i wstrzyknięciu w miejsce bólu czynników wzrostu, które w istotny sposób modulują przebieg prawidłowej przebudowy naprawczej tkanek, ścięgien czy mięśni. Dzięki temu odrasta prawidłowa, zdrowa tkanka, ponieważ stymulowany organizm produkuje nowy kolagen. Zaletą tej terapii jest fakt, że wykorzystywana jest wyłącznie krew własna pacjenta i niewątpliwie nie ma ryzyka transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowych.

Leczenie z użyciem PRP i I-PRF na terenie Wrocławia w Centrum Terapii Kręgosłupa. Prowadzimy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, a także kolagenu MD. Leczenie zawsze poprzedzone jest diagnostyką, a następnie uzupełniane za pomocą indywidualnie dobranej rehabilitacji i szeroko pojętej edukacji zdrowotnej.